BZX84C6V8S-7-F
Part Number : BZX84C6V8S-7-F
Manufacturer : Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : BZX84C6V8S-7-F.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : BZX84C6V8S-7-F More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Height : 1 mm
Weight : 6.010099 mg
Packaging : Cut Tape
Case/Package : SOT-363
Test Current : 5 mA
ESD Protection : No
Contact Plating : Tin
Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Rating (DC) : 6.8 V
Element Configuration : Dual
Max Operating Temperature : 150 °C
Max Reverse Leakage Current : 2 µA
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Zener - Arrays
Qty : 4683 In Stock
Applications : Portable electronics Home theater & entertainment Appliances
Width : 1.35 mm
Length : 2.2 mm
Impedance : 15 Ω
Tolerance : 6 %
Power Rating : 200 mW
Zener Voltage : 6.8 V
Number of Pins : 6
Power Dissipation : 200 mW
Number of Contacts : 6
Peak Reverse Current : 2 µA
Max Power Dissipation : 200 mW
Min Operating Temperature : -65 °C